Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Berke İÇTEN’ in açıklamalarının yer aldığı shoeintelligence.com haberi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Berke İÇTEN’ in açıklamalarının yer aldığı shoeintelligence.com haberi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Berke İÇTEN’ in açıklamalarının yer aldığı shoeintelligence.com haberi.

TASD– Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İÇTEN, 6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güneyi ve Suriye’nin kuzeybatısında meydana gelen sırasıyla 7,8 ve 7,7 büyüklüğündeki iki depremde Antakya Bölgesi’nde yaklaşık 400 ayakkabı fabrikasının yıkıldığını belirtti.

İçten, fabrikaların ülkenin üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğuna dikkat çekti. Türkiye, yaklaşık 350.000 kişiye istihdam sağlayan ve yıllık yaklaşık 550 milyon çift üretim kapasitesine sahip yaklaşık 10.000 ayakkabı üreticisine sahiptir. Ülkemizin başlıca ayakkabı kümeleri İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Antakya ve Adana’dır.

İçten, Gaziantep ve Adana’nın da depremden etkilendiğini ancak bu illerde bulunan ayakkabı tesislerinin ”güvenli” olduğunun altını çizdi.

İçten, Shoe Intelligence’a verdiği demeçte, Antakya’daki tesislerin büyük ölçüde küçük veya orta ölçekli olduğunu ve ortalama olarak yaklaşık 20-25 kişinin istihdam edildiğini ve tahmini olarak yaklaşık 10.000 kişilik bir iş gücünü temsil ettiğini belirtti.

”Fabrikalarda istihdam edilen kişiler, deneyimli işçilerdir. Kaç kişinin öldüğünü bilmiyoruz.” diyen İçten, bazı belirli bölgelerin depremden daha az etkilenen Antakya’nın eteklerindeki dağlarda yaşadığını belirtti.

İçten, bölgenin yaralarını sarmak ve vasıflı işçileri kaybetmemek amacıyla insanları bölgede kalmaya ikna etmenin önemini vurgulayarak, ”Bazı insanlar bölgeyi terk etti, ancak yeniden inşa etmede hızlı olursak geri dönecekler.” dedi. TASD, 19-22 Şubat tarihleri arasında Milano’da düzenlenen MICAM fuarının ardından Antakya’ya bir heyet gönderecek.

TASD, ayakkabı endüstrisinin tedarikçilerini temsil eden AYSAD ve TASEV gibi diğer derneklerle birlikte, Türkiye  hükümetinin desteğiyle, Antakya’daki fabrikaların yeniden inşasını finanse etmek için şimdiden top toplamaya başladığını belirtti.

İçten, ”Mevcut koşullarda bu kelimeyi kullanmaktan nefret etsem de, üreticileri kooperatifler aracılığıyla birleşmeye ikna ederek daha büyük üretim tesisleri kurmak için durum bir ‘fırsat’ olabilir” dedi.

Türk ayakkabı sektöründe kooperatif örneği bulunmadığını ancak yasal çerçevenin mevcut olduğunu ve bu tür organizasyonların tarım gibi diğer sektörlerde zaten var olduğunu belirtti. Her türlü işletme birleşmesinin gönüllülük esasına göre yapılacağını ve yeni Antakya kümelenmesinin ülkedeki diğer ayakkabı bölgeleri için ”model” haline gelebileceğinin altını çizdi.

Antakya’nın kamu altyapısının da yeniden inşa edilmesi gerektiğini, ancak bunun Türkiye’nin ”güçlü” inşaat sektörü sayesinde hızla yapılabileceğinden emin olduğunu belirtti.

İçten, ”Çalışmaya yeniden başlamak, moral ve bölgedeki insanları ayakta tutmak için önemli” yorumunu yaptı.

TASD ayrıca, Antakya’da üretimin yeniden başlamasına yardımcı olabilecek iş yaratmak için devlet kurumları ve Türk Hava Yolları gibi şirketlerle satın alma sözleşmeleri müzakere ediyor. Henüz bir sözleşme imzalanmadı ancak dernek olumlu dönüşler aldı.

Haberin kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız

Kaynak: Shoe Intelligence